Kompostování je ideální způsob, jak zpracovat zbytky z kuchyně a zahrady a zároveň získat kvalitní přírodní hnojivo. Už jste s ním začali? A víte, jak kompost připravit na zimu?
Zatímco na jaře a v létě do kompostu přibývají hlavně zbytky z kuchyně, odkrojky ovoce a zeleniny a sem tam uschlé rostliny nebo ostříhané větvičky z živého plotu, na podzim bude skladba mnohem pestřejší.
Čeká vás totiž prořezávání ovocných stromků a odstraňování případných náletů. Do kompostu tak přijde spousta větví a větviček, které ale musíte napřed zpracovat na malé kousky, ideálně štěpkovačem. Jinak se v kompostu budou rozkládat i několik let.
Kromě toho padá listí a i když část můžete nechat ležet, minimálně pod stromy to chce shrabat. Ještě než je hodíte do kompostu, zkontrolujte, jestli nejsou napadené nějakou chorobou. Pokud ano, spalte je. Suché a zdravé listí můžete kromě kompostu využít i na založení listovky.
Než začne zima, měli byste taky naposled posekat trávník. Nechte ho
o něco delší, než jste zvyklí. Vyšší tráva lépe ochrání půdu před promrznutím. Pokud chcete trávníku dopřát něco navíc, zkuste vertikutátor – nejenže se zbavíte mechu a staré trávy, ale také půdu provzdušníte. Díky tomu bude trávník na jaře hustší a zdravější.
I posekaná tráva patří do kompostu. Kdyby jí bylo moc, proložte ji jiným materiálem.
Pokud chcete, aby se kompost rozkládal i během zimy, nejlepší kvalitu, nezapomeňte ho teď na podzim pořádně přeházet. Přehazováním do kompostu dostanete vzduch, který mikroorganismy potřebují pro svou práci. Kromě provzdušnění se kompost také lépe promísí – suché materiály, které zůstaly na okrajích, se dostanou dovnitř a začnou se rychleji rozkládat. Díky tomu budete mít hned brzy zjara připravené výživné hnojivo. Kdybyste měli pocit, že je po přeházení kompost moc mokrý, nebo vám do něj hodně naprší, můžete přidat ještě nějaký suchý materiál, hodí se třeba piliny, popel nebo seno.
S příchodem chladnějšího počasí se zpomalují všechny procesy, které uvnitř kompostu probíhají. Jenže to se vám úplně nehodí. Po podzimním úklidu máte nejspíš kompost plný až po vrch a potřebovali byste trochu podpořit rozklad nakupené biomasy. Inspirujte se od profíků. Ti totiž na podzim přidávají do kompostu urychlovač – speciální směs bakterií, enzymů a emulgátorů, která nastartuje procesy tak, aby se do zimy stihlo rozložit co nejvíc materiálu. Když navíc přisypete kávovou sedlinu, přilákáte do kompostu víc žížal, které s rozkladem také pomohou.
Možná si myslíte, že v zimě nemá smysl přidávat zbytky zeleniny nebo ovoce do kompostu, ale to by byla chyba. Kompostovací proces běží nepřetržitě po celý rok, takže i teď má smysl třídění bioodpadu nepřerušovat. Kdybyste chtěli pomoci zachovat v kompostu teplejší mikroklima, můžete ho přikrýt textilií proti mrazu. Pokud je kompostér zavátý sněhem, nechte ho – sníh funguje jako izolace před mrazem.
Nezapomeňte, že podzimní péče o kompost je klíčová pro to, abyste mohli na jaře využít přírodní hnojení a ne chemii. Využijte posledních pěkných dní a připravte zahradu na zimní odpočinek!