Osázení zahrady ve svahu: tipy od profíků

Vlastníte zahradu ve svahu a chcete ji zkultivovat? Nebo přemýšlíte o tom, jak ji udělat co nejvíce bezúdržbovou, ale zároveň pěknou na pohled? Máme pro vás tipy, jak přemýšlet nad koncepcí takové zahrady i jak zrealizovat to, co si naplánujete.

Určete si orientaci, sklon pozemku a typ půdy

Ještě než začnete shromažďovat inspiraci, co všechno může ve svahu růst, zjistěte si, jak a kdy vám na zahradu svítí slunce. Jestli máte severní svah, může tam být víc chladno a vlhko, jižní bude sušší a teplejší. Z toho vycházejte, až budete hledat vhodné rostliny na výsadbu.

Dalším důležitým faktorem je sklon pozemku. Pokud je moc velký, čeká vás napřed rozdělení svahu na menší terasy, abyste si udělali víc prostoru pro záhony a aby se vám po zahradě chodilo aspoň trochu pohodlně.

Poslední, co je třeba vzít v úvahu, je kvalita půdy. Jestli máte ve svahu hodně kamení, může vás to limitovat, jílovitá půda je zase hodně těžká a musíte jí věnovat dost péče, aby na ní něco rostlo.

Při osázení využijte jutové a kokosové geotextilie

Péče o zahradu ve svahu má jedno velké úskalí. Můžete si sebelépe rozvrhnout, kde bude jaký keř, kde bylinky a kde chcete trávník, ale pokud vás po osevu překvapí déšť, všechna semínka se spláchnou, v lepším případě na spodní část zahrady. Navíc s sebou vezmou i cennou horní vrstvu půdy, která je plná živin.

Dá se tomu vyhnout a právě tady si můžete vzít inspiraci od profíků. Ti při osazování svahů na veřejných prostranstvích používají jako podklad protierozní jutové nebo kokosové geotextilie. Jsou to v podstatě sítě vyrobené z přírodních materiálů, které se natáhnou na svah a připevní ocelovými skobami. Zpevní svah, ale hlavně zabraňují splavování půdy, semen a čerstvě zasazené vegetace. Protierozní textilie můžete klidně použít i na vlastní zahradě, protože se do pár let rozloží a mezitím už bude vegetace dost hustá, aby se udržela sama.

 

Na svahy zvolte druhy, které jsou nenáročné

Pokud zrovna nepotřebujete trénovat fyzičku, vysázejte na svah takové rostliny, o které nebudete muset moc pečovat. Často se používají suchomilné bylinky, například mateřídouška nebo levandule, které udělají parádu i při minimální péči a navíc se každý rok rozrůstají. Pro vlhčí a stinnější stanoviště se hodí břečťan, existuje i řada barevných kultivarů, takže se nemusíte bát nudné tmavozelené masy listů. Nezapomeňte i na keře, které svými kořeny mohou svah zpevnit během pár let. Pokud plánujete skalku, mohou být její součástí kromě klasických rozchodníků a netřesků i zakrslé borovice, dobře vypadá i rododendron nebo azalky. Doporučit můžeme také různé druhy skalníků, dřišťál, jalovec nebo rakytník. který nejen dobře vypadá, ale taky má na podzim spoustu plodů plných vitamínů.

Už si dokážete lépe představit, jak udělat krásnou zahradu i na svahu? Nezapomeňte na naše tipy a kromě vhodných rostlin si pořiďte i protierozní geotextilie, ať si práci co nejvíce usnadníte.

 

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny