Ovocné stromy ve vaší zahradě: od sázení až po péči o staré dřeviny

Přemýšlíte, jaké stromy se budou nejlépe hodit na vaši právě založenou zahradu? Nebo jste zdědili zanedbaný sad a teď byste ho rádi obnovili? Péče o ovocné stromy není žádná velká věda, pokud se budete držet určitých zásad. Možná máte v rodině vášnivého zahradníka, který vám rád poradí. Anebo si přečtěte náš článek, kde jsme shrnuli péči o ovocné stromy od A do Z.

Výběrem vhodného druhu a odrůdy to začíná

Máte obvyklou začátečnickou otázku – jaký ovocný strom se na vaši zahradu hodí? Jabloněmi, švestkami a hrušněmi nic nezkazíte. Anebo se inspirujte u sousedů, kteří mívají velkou úrodu.

A teď pár pojmů, se kterými se můžete setkat, když půjdete nové stromky vybírat.

  • zákrsek – ovocná dřevina, která se větví už v necelém metru. Zákrsky jsou vhodné do menších zahrad, rychle začnou plodit, ale také rychleji stárnou.

  • polokmen – větví se v cca 130 cm výšky kmene. Polokmeny jsou nenáročné na péči, dobře snášejí i chudší půdu, ale plodí o něco později.

  • vysokokmen – v minulosti se vyskytoval nejčastěji, teď ho berou hlavně zastánci biozahrad. Nepotřebuje skoro žádná chemická ošetření, je dlouhověký, ale na plody si budete muset počkat.

Když už máte vybranou výšku budoucího stromu, ještě se podívejte, jak jsou na tom kořeny. Na jaře hledejte variantu prostokořennou, to znamená stromek s kořeny jen velmi tence obalenými hlínou. Je potřeba je sázet hned po nákupu. Varianta kontejnerová, to je stromek v květináči, který vydrží poměrně dlouho. Poslední je varianta balová, kořeny stromku jsou v hlíně obalené jutou. Ta se pak zemi rozpadne.

Kdy a jak ořezávat

Velkou část péče o ovocné stromy tvoří správný ořez. Nemůžete ho dělat kdykoli, ideální čas je předjaří pro jádroviny a květen pro peckoviny. Díky ořezu nejen tvarujete korunu stromu tak, jak ji chcete, ale hlavně pomáháte stromu k růstu a k tomu, aby plodil.

Způsob prořezávání je hodně závislý na stáří stromu. U mladých stromků provádíme výchovný řez, aby hlavní větve zesílily. U už plodících se pak prořezává kvůli prosvětlení koruny. Když budete přemýšlet, kterou větev nechat, podívejte se, jak roste. Pokud jde moc ke kmeni nebo se kříží s jinou větví, musí pryč.

Prořezávání stromu nemusíte dělat jen na jaře, ale i na podzim. Po sklizení úrody je totiž dobré strom řádně prohlédnout a odstranit suché větve, větve napadené nějakým parazitem, mechem nebo lišejníkem a výmladky (rovné pruty, které rostou většinou v úplně nejspodnější části kmene).

Specifickou práci si žádají staré stromy. U těch je často potřeba poměrně radikální zásah, aby se omladily a ještě pár let plodily. Na tuto práci si raději zavolejte odborníka.

Péče během roku

Ovocné stromy si žádají vaši pozornost od ledna do prosince. Nejvíc práce budete mít samozřejmě na jaře, kdy je potřeba udělat ořez, začít zalévat a hnojit. Navíc mohou ještě hrozit mrazíky, takže je lepší být připraven a mít doma bílou lehkou geotextilii, kterou přikryjete mladé stromky. Ty jsou na mráz náchylné nejvíc.

V létě vás čeká pravidelná zálivka, hnojení a protrhávání plodů. Většina stromů totiž nasadí mnohem více plodů, než je schopná uživit. Některé opadají samy, ale lepší je tomu pomoci. Díky protrhání budou mít ovocné stromy větší a kvalitnější plody. Nezapomeňte taky stromky podepřít, ať se pod tíhou plodů větve nezlomí.

Na podzim budete sklízet a uklízet. Zahradu je třeba připravit na zimu, shrabat listí, ořezat suché větve. Podzim můžete využít i na sázení mladých stromků, ty pro jistotu obalte plastovým pletivem, ať je neokusují zvířata.

V zimě pak jen kontrolujte, zda na stromech neleží až moc sněhu.

Péče o ovocné stromy není složitá, ale musí se dělat pravidelně. K tomu, aby stromky dobře rostly, vám mohou pomoci i naše produkty. Stačí je objednat a za pár dní je máte doma.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny