Suché listí a větve do mulče: ano či ne?

Mulčování – skvělý způsob, jak se zbavit posekané trávy a přidat do půdy živiny. Můžete do mulče použít i listí nebo větve?
 

Kontrolujte kvalitu listů a vyhněte se ořešákům
 

Už jste asi pochopili, že pálením listí nejen pravděpodobně naštvete sousedy, kteří si chtějí na zahradě užívat čerstvý vzduch, ale hlavně se obíráte o cenný zdroj živin pro vaši zahradu. Než ale začnete veškeré spadané listí hrabat a odvážet na kompost nebo na záhony, zamyslete se. Nebyly ovocné stromy, ze kterých listy opadaly, napadené nějakými škůdci? Jak vypadá samotné listí? Zvlášť v době deštivého podzimu může začít rychle hnít nebo plesnivět a v tu chvíli už je na mulč nepoužitelné. Na mulč tedy patří pouze listí zdravé a nepoškozené.

Na mulčování jsou perfektní i listy z lísky, lípy nebo jiných listnatých dřevin. Které máte třeba místo živéhoplotu. Vyhněte se ale listům z ořešáku, obsahují totiž látky zpomalující růst ostatních rostlin, takže by takový mulč záhonu moc neposloužil.

Pokud je všechno v pořádku a listí je suché a zdravé, můžete mulčovat. Napřed bude potřeba v sekačce rozmělnit listí na menší kousky, aby se začalo rychleji rozkládat. Pak už můžete drť nasypat na záhony, mezi stromy nebo pod keře. Ideální je smíchat ho ještě s mulčem z trávy nebo slámy, ale klidně můžete přisypat i popel z ohniště. Na záhonech se tím vytvoří ochranná vrstva, takže země nepromrzne, a na jaře už budete mít na povrchu vrstvičku humusu plného živin.

Listovka – zázračná přísada do zeminy

Chcete kromě mulčování vyzkoušet i něco jiného? Založte si letos listovku! Je to přesně ten materiál, který znáte z podzimních procházek lesem. Ten, který je naspodu závějí listů. Vzniká přirozeným rozkladem listů, na kterém se kromě vlhkosti podílejí zejména houby, plísně a organismy žijící v půdě. Oproti kompostu, kde se organické zbytky rozkládají i teplem, tady probíhá tlení tzv. studeným procesem. Ale výsledkem je stejně jako u kompostu velmi kvalitní zemina.

Na založení listovky se hodí hlavně listy okrasných keřů, listí, které máte před domem na chodníku, ale i to, co najdete při pravidelné kontrole okapů a vodních nádrží. Shrabejte je na jedno místo, které ohradíte králičím pletivem nebo agrotextilií, lehce pokropte vodou a až do jara nechte svému osudu. Uvidíte, jestli už bude listí rozložené na zeminu, nebo bude použitelné jako součást mulče na jarní záhony.

Zpracujte větve z podzimního ořezu ovocných stromů

Kupujete si drahou mulčovací kůru, aby vypadala vaše okrasná zahrada stále upraveně? Jestli máte na pozemku i pár ovocných stromů, máme pro vás tip, jak ušetřit. Podzim je totiž ideální doba na ořez stromů. Odstraňte všechny suché větve, ale i výmladky, které stromu zbytečně ubírají živiny. Podívejte se, jak se rozrostla koruna, a ostříhejte všechny větve, které míří dovnitř nebo se vzájemně kříží. Veškerý materiál pak naházejte do štěpkovačky a získáte mulčovací štěpku přímo z vlastní zahrady. Můžete ji použít mezi stromky, keře, ale i jako příměs do kompostu nebo na vysypání cestiček. Tady ale doporučujeme podložit štěpku nějakou mulčovací textilií, ať vám déle vydrží. Štěpkovat můžete větve nejen z ovocných stromů, vyhněte se jen tújím, protože jejich dřevo je jedovaté.
Vyzkoušejte naše rady už letos a vraťte do zahrady živiny díky mulčování listí i větví!

 

Obaly Stastny