Zatravňovací dlaždice, nebo dlažba? Co se hodí do průjezdu?

Garáž nebo parkovací stání přímo na vlastním pozemku, to je výhoda. Jak ale vyřešit povrch pro příjezdovou cestu, průjezd nebo samotné stání? Bude to zámková dlažba, zatravňovací dlaždice nebo jen cesta vysypaná štěrkem? Pojďme si shrnout, jaké výhody jednotlivá řešení mají. 

Zámková dlažba - složitější instalace, jednoduchá na údržbu

Zámková dlažba je nejčastější řešení parkovacích stání ve veřejném prostoru. V případě soukromého pozemku se ale hodí jen tehdy, pokud ji využijete na větší ploše, než jen na vjezdu nebo na stání. Jednou z hlavních nevýhod je její složitější pokládka, kterou by měl ideálně dělat odborník za pomoci stavebních strojů. Napřed totiž potřebujete odstranit zeminu, poté dát štěrk, který se musí zhutnit, písek a až na něj se dává dlažba. Počítat musíte i s obrubníky. Pokud je dlažba dobře položená, její následná údržba vám zabere minimum času, maximálně občas zametete listí, spláchnete ji vodou nebo vytrhnete plevel. Počítejte ale s tím, že v létě bude kumulovat horko

Zatravňovací dlaždice – přirozenější vzhled pozemku

Kdo preferuje přírodnější vzhled pozemku, měl by sáhnout spíš po zatravňovacích dlaždicích. Kromě toho, že tvoří přirozený přechod do zahrady, přispívají i k lepšímu vsakování vody do půdy. Voda ze srážek tak zůstává na pozemku. Zatravňovací dlaždice seženete buď betonové, nebo plastové. U betonu musíte počítat s tím, že vsakuje vodu a rozehřívá se, takže bude potřeba v létě plochu zalévat, aby tráva neuschla.

Plastové dlaždice mají i tu výhodu, že snadno zarůstají a ve výsledku skoro není vidět, kde byly nainstalované. U plastových zatravňovacích dlaždic si ale dávejte pozor na kvalitu plastu, musí být dostatečně silný, aby se při přejezdech autem nerozlámal.

Instalaci obou dvou typů zvládnete i sami. Stejně jako u zámkové dlažby musíte odstranit zeminu a dát jako podklad jemný štěrk a písek, ale není třeba nic precizně zhutňovat. Do horní vrstvy štěrkopísku doporučujeme přidat humus, aby tráva měla dost živin. Po instalaci dlažby už jen do prázdných otvorů vsypete zeminu a následně travní semeno. Vzrostlou trávu můžete poté v klidu posekat sekačkou.


Potřebujete větší množství zatravňovacích dlaždic? Objednejte si je na našem e-shopu

 


 

 

Obaly Stastny