Výhody použití mulčovací textilie na vaší zahradě

Najdete je při sázení zeleně na veřejných prostranstvích, v komerčních zahradnictvích i v lesních školkách, celkově tedy v místech, u kterých je potřeba bezúdržbovost. Mulčovací textilie ale oceníte i na vlastní zahradě, ať už při vysazování nových rostlin, nebo při každoroční péči o zeleninové záhony.

​Jahody, rajčata i okurky bez plevele a shnilých plodů

Jedním z hlavních problémů, které instalace mulčovacích textilií vyřeší, je neustálé objevování se plevele na záhonech. Ten se zdá být nezničitelný, hlavně tehdy, pokud zahradu dostatečně zaléváte a hnojíte. Mulčovací textilie zajistí, že vám na záhonech poroste jen to, co opravdu chcete. Stačí do ní vystřihnout otvory, do kterých umístíte sazenice, a zbytek půdy bude zakrytý. Nedostatek světla a hlavně velmi malý prostor nad zemí znemožní růst čemukoliv dalšímu.

Zároveň (a to oceníte hlavně u jahod) se záhony nebudou po dešti rozbahňovat a plody, které odpadnou, zůstanou ležet na fólii. Vyhnete se tak ušpinění a případnému hnití.

​Ochrana před povětrnostními vlivy

Mulčovací textilie fungují také jako ochranná vrstva půdy. Poznáte to v horkých měsících, kdy nekrytá půda vysychá a praská, zatímco pod textilií se vlhko drží mnohem déle. V zimě pak, podobně jako sníh, chrání kořenový systém čerstvě vysázených stromků a keřů, které by jinak pomrzly. Na jaře oceníte schopnost akumulace tepla, díky čemuž se urychlí růst rostlin.

​Pozor na správnou instalaci

Mulčovací textilie plní svou funkci pouze tehdy, pokud dodržíte správný postup při jejich pokládání. Napřed byste měli půdu zbavit veškerých rostlin, a to včetně kořínků. Nezapomeňte půdu porýt a rozbít velké hroudy hlíny. Hlína by měla být jen lehce vlhká, rozhodně ne vyschlá, rozbahněná po dešti nebo dokonce prochladlá (konec podzimu a zima).

Na mulčovací textilii můžete nasypat mulč dle vlastního uvážení. Pod stromky a keře se hodí štěpka či kůra, oblázky využijete v případě výsadby středomořských bylin nebo okrasných trsnatých trav. Zeleninové záhony nechte bez mulče, nebo s tenkou vrstvou slámy (u jahod).

Pevnější mulčovací textilie usnadní i tvorbu cestiček. Tento typ tkaných mulčovacích textilií s vyšší gramáží se hodí také pro lesní školky a zahradnictví. Všechny typy mulčovacích textilií najdete v našem e-shopu.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny