Udržte vodu v zahradě – tipy na protierozní opatření

V posledních letech přibývají měsíce, kdy je třeba kropit zahradu každý den. Pokud vlastníte pozemek se sklonem větším jak 15 %, určitě jste už řešili, jak zabránit nechtěné vodní erozi. Existuje několik způsobů, jak to udělat.

Výhody terasovitých zahrad

Nejpraktičtějším řešením je vytvoření větších teras, které budou mít dostatečně velkou rovnou plochu, abyste na ní mohli pěstovat zeleninu nebo ji osázet okrasnými květinami.

Pro ohraničení teras zvolte betonovou zídku nebo kameny. Toto řešení je poměrně trvanlivé a nemusíte se bát, že vlivem povětrnostních podmínek bude degradovat.

Pokud vám přijde vysoká zídka neestetická, můžete její plochu využít pro popínavé rostliny. Ty jednak vytvoří přirozený přechod mezi jednotlivými terasami a jednak zabrání, aby se zídka v létě příliš rozpálila.

Haťování – pro milovníky přírodních zahrad

Patříte-li k lidem, kteří chtějí mít zahradu co nejzelenější, bez zbytečných „moderních“ prvků, možná vás zaujme technika haťování.

Je to v podstatě tvorba velmi nízkých teras, ohraničených prkny nebo nízkým dřevěným plotkem. Na tyto terasy se obvykle sází keře a půdopokryvné rostliny. Pokud vytváříte úplně nový porost, nezapomeňte dospodu umístit protierozní geotextilie.

Můžete si vybrat ze dvou typů – jutová geotextilie je vhodná na sušší svahy a rozpadne se už za dva roky, zatímco kokosová geotextilie vydrží až 4 roky a nevadí jí ani dlouhodobější srážky nebo přirozeně vlhčí pozemek. Geotextilie upevněte do země za pomoci kotvících skob.

Trávník nebo skalka?

Pokud hledáte spíš řešení, které vás bude stát minimum práce, vysejte do svahu trávník. V tomto případě ale opět doporučujeme, aspoň do začátku, instalovat přírodní protierozní textilie, které zabrání sesuvu půdy, než se trávník rozroste.

Posledním a velmi oblíbeným řešením je využit svažitý terén k vytvoření skalky. Tady už se ale hodí řádně si projekt promyslet, protože ne každý shluk kamenů vytvoří estetický dojem. Zato vám ale bude dělat radost po mnoho let.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny