Zahrada ve svahu má svoje kouzlo. Dlouhé mírné svahy vypadají dobře, i když je na nich jen trávník a stromy, u prudších vyniknou kombinace různě vysokých rostlin. Na druhou stranu se tu ale nedrží voda po dešti a prudší lijáky přispívají k splachování zeminy a erozi půdy. Jak této nechtěné vodní erozi zabránit? Nenechte terén tak, jak ho vytvořila příroda, a upravte si ho podle sebe.
Nejpraktičtějším řešením je vytvoření větších teras, které budou mít dostatečně velkou rovnou plochu, abyste na ní mohli pěstovat zeleninu nebo ji osázet okrasnými květinami. Terasy by měly mít mírný sklon proti svahu, aby se dešťová voda co nejvíc vsákla a neodtekla.
Pro ohraničení teras zvolte betonovou zídku, cihly nebo kameny. Toto řešení je poměrně trvanlivé a nemusíte se bát, že vlivem povětrnostních podmínek bude degradovat.
Pokud vám přijde vysoká zídka neestetická, můžete její plochu využít pro popínavé rostliny. Ty vytvoří přirozený přechod mezi jednotlivými terasami a hlavně zabrání tomu, aby se zídka v létě příliš rozpálila.
Tip zkušených zahradníků:
Terasa se dá využít nejen na záhony. Co třeba postavit tam malý altánek nebo aspoň boudu na nářadí? Ať už to bude místo pro relax, nebo jen odkladiště motyk a rýčů, můžete mu dát ještě jeden účel – sběr vody. Když stříšku objektu opatříte okapem a vedle postavíte sud na vodu, budete mít zásobu vody na zalévání. A to se v horkém létě hodí.
Patříte-li k lidem, kteří chtějí mít zahradu co nejzelenější, bez zbytečných „moderních“ prvků, možná vás zaujme technika haťování. Je to v podstatě tvorba velmi nízkých teras, ohraničených prkny nebo nízkým dřevěným plotkem. Na tyto terasy se obvykle sází keře a půdopokryvné rostliny. Pokud vytváříte úplně nový porost, nezapomeňte dospodu umístit protierozní geotextilie.
Můžete si vybrat ze dvou typů – jutová geotextilie je vhodná na sušší svahy a rozpadne se už za dva roky, zatímco kokosová geotextilie vydrží až 4 roky a nevadí jí ani dlouhodobější srážky nebo přirozeně vlhčí pozemek. Geotextilie upevněte do země za pomoci kotvících skob.
Pokud hledáte řešení, které vás bude stát minimum práce, a nemáte svah příliš prudký, můžete na něm založit trávník. V tomto případě ale opět doporučujeme, aspoň do začátku, instalovat přírodní protierozní textilie, které zabrání sesuvu půdy, než se trávník rozroste.
Posledním a velmi oblíbeným řešením je využít svažitý terén k vytvoření skalky. U skalky je ale potřeba dobře promyslet, jaké kameny použijete a jak ji osázíte Okolí kamenů rozpálených sluncem nevyhovuje každé rostlině. Inspirujte se ve volné přírodě! Na takových místech najdete nejčastěji netřesky, rozchodníky a podobné suchomilné rostliny. Dobrou službu udělají i malé keře, které skalku zpevní.
Vytvoření zahrady ve svahu může být výzvou, ale s těmito tipy na protierozní opatření se z ní stane krásné a udržitelné místo. Ať už se rozhodnete pro terasovité zahrady, haťování nebo skalní úpravy, každý krok přispěje k ochraně půdy a zajištění dostatečného množství vody pro rostliny. A pokud byste pro zvelebování zahrady potřebovali protierozní textilie, stačí kliknout na náš e-shop.