Mulčování – jak se zbavit plevelů přirozenou cestou

Ukázka mulčování zahrad

Pořídili jste si domek se zahradou a teď uvažujete, jaký charakter jí dát? Bude to spíš zatravněná plocha se záhony květin nebo chcete mít spoustu záhonů se zeleninou? Každý typ vyžaduje jinou péči. V několika aspektech se ale budou shodovat. Vzhledem k tomu, že v posledních letech se prodlužují období sucha a půda špatně zadržuje vláhu, měli byste dobře zvážit nejen systém zavlažování, ale především to, jak vláhu u rostlin udržet co nejdéle. Druhým problémem, který budete muset řešit, je to, jak se vypořádat se škůdci a plevelem.

Mulčování – přínosné využití rostlinných zbytků

Velmi vhodným způsobem, jak ochránit půdu před vysycháním a zároveň se vyhnout nekonečnému boji s plevelem, je začít mulčovat. O co jde? Mulčování spočívá v pokrývání půdy ochrannou vrstvou rostlinných zbytků (posekaná tráva, seno, dřevní štěpka), které při rozkládání dodávají půdě živiny. Na zahradě tím napodobujeme procesy, které běžně probíhají v přírodě. Na první pohled jednoduchá technika, ale má svá specifika.

Využijte výhod netkaných textilií

Nejjednodušší na péči jsou rovné zahrady z většiny pokryté trávníkem. V tom případě vám bude stačit zahradní sekačka s mulčovacím klínem, který zvládne posekanou trávu rozmělnit na adekvátně velké kusy. Vyhnete se tak hromadám dlouhé trávy, které by mohly začít zahnívat.

Pokud ale chcete mít zahradu osázenou keři, bez zbytečného plevelu navíc, bude péče o něco složitější. Nejen že ke keřům se více hodí mulč ve formě dřevní štěpky, ale hlavně potřebujete zabránit růstu plevelu, který se mezi dřevní hmotou časem objeví. Řešením je použít jako podklad netkanou mulčovací textilii. Ta je propustná pro vodu i pro vzduch, ale žádný plevel se přes ni nedostane. Vybrat si můžete z více gramáží, ale i barev. Nejčastěji se používají netkané textilie černé barvy, ale můžete použít i hnědou, která je opravdu nenápadná.

Netkané mulčovací textilie využijete i na záhoncích. Neocenitelným pomocníkem jsou zejména u jahod nebo okurků. Rostlinky protáhnete vyříznutými otvory a poté je necháte volně růst. Žádný plevel je nebude utlačovat a navíc se vyhnete zahnívání plodů ležících na vlhké zemi po deštích.

Mulčovací textilie nejen pro zahrádkáře

Výhody používání mulčovacích textilií oceníte i v případě, že máte zahradnictví, lesní školku nebo pečujete o velké plochy zeleně v rámci města či vesnice. Zde už je třeba zvážit, jestli vám bude více vyhovovat netkaná nebo naopak tkaná textilie. Ty první jsme si už představili. Ty druhé bývají těžší, ale také odolnější vůči výkyvům počasí a poškození. Hodí se právě do výše zmíněných zahradnictví, kde se počítá, že kolem pěstovaných rostlin bude často někdo chodit. Oblíbené jsou i v lesních školkách nebo v místech výsadby veřejné zeleně. Tam je použití tkané textilie jako ochrany povrchu půdy obzvlášť výhodné, protože šetří čas, který by jinak pracovníci trávili likvidací plevele.

Ať už potřebujete pokrýt jen pár záhonků se zeleninou, nebo velkou plochu parku nově osázeného keři, nabízíme širokou paletu tkaných i netkaných textilií různých rozměrů i tlouštěk.

 

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny