4 praktické kroky ke snadnému založení záhonů

Chcete na zahradě začít intenzivně pěstovat zeleninu? Nebo uvažujete, že část trávníku na pozemku přeměníte na okrasné záhony? Možná vás brzdí myšlenka, že právě teď není správné roční období nebo že je to práce, která vás bude stát hodně času a energie. Nemusí to tak být! Přečtěte si naše tipy, jak založit nové záhony, a inspirujte se!

Rozmyslete si rozměry záhonů a jejich rozmístění

Vybírali jste zahradu podle orientace na některou ze světových stran? Pro pěstování plodin je to dost důležité, jižní svahy bývají teplejší, ale budete muset více zalívat, na severnějších se zelenině nemusí tak dobře dařit.

A co stromy? Je zahrada podobná spíš sadu, nebo veškerou vyšší zeleň tvoří živý plot okolo?

Při plánování rozmístění záhonů vždycky berte v úvahu i výše zmíněná fakta. Pak se také rozmyslete, jak velké záhony chcete. Ideální je cca metr na šířku a oddělit jednotlivé záhony cestičkami. Aby se plodiny nerozrůstaly na cestičku, vysypte ji štěrkem. Ale nezapomeňte na podkladovou tkaninu, ať se vám štěrk nemísí s hlínou.

Ideální počasí a vhodné roční období? Nenechte se omezovat!

Je pravda, že úplně nejlepší čas na zakládání nových záhonů je na jaře, kdy půda už rozmrzla, ale zároveň ještě nevyrostla vysoká tráva nebo plevel. Vlhká půda se dobře kypří a malé rostlinky, které se stihly objevit, zvládnete jednoduše vytáhnout. Jen si na rytí vezměte kvalitní a ideálně nové nářadí, staré rýče bývají totiž zrezlé a hlína se na ně mnohem víc lepí. Pořiďte si rýč i další nářadí z kvalitní oceli a s rukojetí z uhlíkového vlákna, díky kterým vám půjde práce jednoduše od ruky a navíc se nenadřete, protože jsou tyto nástroje mnohem lehčí, než klasické s rukojetí ze dřeva.

Pokud vás popadne chuť zvelebovat pozemek v létě, sekání trávy se nevyhnete, ale posekanou trávu obratem využijete jako mulč na nové záhony. Drny, které odstraníte z budoucího záhonu, se hodí do kompostu.

Pomozte si agrotextilií!

Nejsou rýč a sekačka vaše oblíbené nástroje? Nechte přípravu záhonu na přírodě. Té samozřejmě lehce pomůžete, konkrétně tím, že na vybraná místa položíte agrotextilii (ideálně vysokogramážní) a necháte ji tam několik měsíců. Pod fólii nejde slunce, takže veškeré rostlinky plevelů postupně uhynou.

Ke keřům využijte kombinaci mulče a školkařských textilií

Bude vaše zahrada spíš okrasná, než užitková? Zaměřte se na bezúdržbové záhony. Přípravná fáze bude stejná, jako u užitkového záhonu, musíte vybranou plochu zbavit plevele nebo trávy, a pak porýt. Na porytou zem se instaluje školkařská geotextilie. Ta je totiž mnohem odolnější, jak běžné agrotextilie, které se používají na zakrývání užitkových záhonů. Sázení stromů nebo keřů pak probíhá tak, že do textilie vyříznete dostatečně velký otvor a do něj rostlinu zasadíte. Na povrch textilie může přijít mulč, kůra, štěpka nebo kamínky, podle toho, co se vám líbí.

Založení záhonů není žádná věda, stačí mít ty správné pomůcky. Objednejte si je v našem e-shopu!

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny