Zakrývací textilie – zahradníkův pomocník v jarní i podzimní sezóně

Bílé netkané textilie potkáte nejčastěji v předjaří na polích, kde je zemědělci instalují jako ochranu proti přízemním mrazíkům. Výhody tohoto materiálu ale můžete využít i na vaší zahradě. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Vytvořte ideální podmínky k růstu

Zakrývání záhonů textiliemi využijete hlavně zjara, pokud chcete pěstovat rychlenou zeleninu nižšího vzrůstu, jako jsou ředkvičky, kedlubny nebo salát polníček.

Bílé netkané textilie jsou poměrně řídké, takže na záhony bude dopadat dostatek světla, ale zároveň budou chráněné před prudkými výkyvy teplot. Navíc udržíte v půdě víc vláhy a zelenina tak bude mít ideální podmínky pro růst. Tímto opatřením můžete urychlit růst plodin až o 14 dní.

Velkou výhodou zakrývacích textilií je to, že jsou velmi lehké a při správné instalaci nezatěžují klíčící rostlinky. Pokud ale máte přece jen strach, že by se listy zdeformovaly, stačí z textilií vytvořit dostatečně velký tunel, ve kterém budou mít rostliny nejen dost prostoru, ale zároveň se vytvoří optimální mikroklima.

Při pozdně letním výsevu rostlin jsou zakrývací textilie dobrou ochranou před prudkým sluncem, které nesvědčí hlavně salátům. Další výhodou je ochrana proti škůdcům, jako jsou dřepčíci, kteří v létě dokážou zlikvidovat celou výsadbu salátů nebo ředkviček.

Aby zakrývací textilie dobře držely

Zatímco mulčovací textilie jsou poměrně odolné a můžete na jejich upevnění použít kotvící kolíky, u zakrývacích textilií byste měli postupovat opatrněji. Ideálním způsobem je zahrnout okraj textilie hlínou. Pokud ale chcete záhony občas odkrýt, použijte na zatížení okrajů dřevěné desky nebo pytlíky s pískem.

Pokud jste zjistili, že zakrývací textilie jsou přesně to pravé, co teď vaše zahrada potřebuje, prohlédněte si naši nabídku. Bílé netkané textilie máme v šířce 1,6 m, která se hodí i pro zahrady. Pokud plánujete instalaci na velkém pozemku, objednejte si šířku 9,5 nebo 15,8 m.

Obaly Stastny