Zabezpečení staveniště: máte ho opravdu efektivní?

Jste soukromník, který se chystá stavět dům svépomocí? Nebo firma, která se bude podílet na realizaci stavby? Přemýšleli jste už o tom, jak zabezpečit staveniště proti vniku neoprávněných osob a jak se postarat o bezpečnost práce? Pokud ne, máme pro vás několik užitečných tipů, které vám pomůžou vyhnout se nepříjemným situacím.

Plot není zeď, ale pomůže

Oplocení staveniště jedna z prvních věcí, na kterou byste se měli na začátku stavby domu zaměřit. Je to nejen pro vaše dobro, ale hlavně vám to ukládá Nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích.

Stavbu musíte ohradit nebo jinak zabezpečit, a to ideálně plotem nebo jinou zábranou o výšce minimálně 1,8m, která ale nesmí zasahovat do veřejných komunikací. Pozor si dejte také na to, abyste dodrželi hranice pozemku, jinak si hned ze startu zaděláte na problémy se sousedy.

Oplocení pozemku bude ale vaše výhoda, pokud by se náhodou někdo vloupal dovnitř. Policie (i pojišťovna) bude vidět, že jste učinili opatření proti vniknutí, a budou to podle toho řešit.

Jaké možnosti ohrazení pozemku máte?

Pokud se vám nechce investovat moc času a energie, objednejte si mobilní oplocení. Jsou to mobilní kovové panely, které se běžně používají třeba na festivalech na ohrazení okolí pódia nebo zázemí. Mají základnu z betonu a do té se pak upevní kovový plot. Instalace je jednoduchá a hlavně získáte opravdu bytelnou ochranu, kterou jen tak někdo neodstraní.

Druhou variantou je klasické pletivo. Jestli oplocení budete využívat jen dočasně, můžete si koupit plastové pletivo a natáhnout ho mezi kůly (anebo kovové trubky) zatlučené do země. Jestli máte dost času, instalujte pletivo kovové, které můžete potáhnout stínící tkaninou, aby na pozemek nebylo vidět a aby se omezila prašnost směrem ven. Tento plot pak můžete klidně nechat i po dokončení stavby.

Kdo bude pozemek hlídat?

Oplocení je jedna část zabezpečení pozemku. Zejména v případech, kdy se jedná o velkou stavbu, kde se pohybuje hodně lidí, měli byste mít někoho, kdo bude kontrolovat vjezd, případně občas projde celou stavbu, jestli je všechno v pořádku. Kromě ostrahy se vyplatí investovat i do techniky. V současnosti už existují kamerové systémy, které snímají ve dne i v noci a mají jednoduché ovládání přes aplikaci na mobilu nebo program na počítači. Můžete tak sledovat, co se děje na staveništi, a přitom být v pohodlí kanceláře.

Vyplašte nevítané návštěvníky alarmem

Další možností, jak především v noci zabezpečit staveniště proti vandalům, je instalace alarmů. Je fakt, že nemají ten psychologický zastrašující efekt, jako když se ozve vrčící rotvajler, ale i tak to bude pro vetřelce nepříjemné. Alarmy navíc můžete mít nastavené tak, že se nejen spustí zvukový signál, ale zároveň se odešle zpráva ostraze nebo vám.

Krom alarmů můžete samozřejmě nainstalovat světla, která se budou rozsvěcet při detekci pohybu.

A co bezpečnost pracovníků na stavbě?

Kromě řešení, jak zabránit vniknutích cizích osob, byste se měli soustředit i na Bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP) v rámci stavby. Každý pracovník má být proškolený a pokud jich tam pracuje hodně, je dobré mít i jednoho zaměstnance čistě na kontrolu bezpečnosti práce. Nezapomeňte na ochranné pomůcky, ale i na to, aby byl na stavbě pořádek. Dbejte na výrazné značení míst, kde hrozí riziko pádu, jako jsou třeba výkopy. Ty by měly být vždycky ohrazené a přechod přes ně umožněný přes pevné dřevěné lávky nebo mostky. Riziková místa můžete obehnat oranžovým výstražným pletivem, které je dobře vidět i z dálky. Používejte i cedule s nápisy a šipkami, které usnadní orientaci.

Toto jsou nejdůležitější body, nad kterými byste se měli zamyslet, ještě než se stavba rozjede. Pokud sháníte materiál na oplocení, podívejte se do našeho e-shopu, kde máme výběr z několika různých šířek.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny