Víte, co potřebuje zahrada v zimě?

Správný zahrádkář neodpočívá ani v zimě. I když zrovna není co okopávat, sázet nebo sklízet, pořád byste měli aspoň čas od času zkontrolovat, jak to u vás na zahradě vypadá. Vyhnete se tím nepříjemným překvapením na jaře.

​Zakryjte stromky i záhony

Nejvíc péče potřebuje zahrada v zimě, kdy není skoro žádný sníh, ale teploty se i ve dne drží pod nulou. Při mrazivém a zároveň slunečném počasí jsou ohroženy zejména mladé stromky. Slunce totiž zahřívá větvičky a kmínky, ve kterých může začít proudit míza, tak, jako by se to dělo na jaře. V noci, kdy teplota klesne ještě níž, se pak vlivem mrazu můžou v kmínku udělat trhliny a to často vede až k odumření stromku.

Poškození mrazem nejlépe zabráníte tím, že celý stromek opatrně obalíte tenkou bílou geotextilií. Pod ní rostlina může dýchat, ale zároveň už není přímo vystavený mrazu a slunečním paprskům. Navíc zabráníte myším nebo zajícům, aby okousali spodní část kmínku.

Podobně jako stromky potřebují ochranu i záhony trvalek, bylinek nebo jahod. I ty může poškodit kombinace slunečních paprsků a mrazu. Přikryjte proto každý záhon dostatečně širokou a lehkou geotextilií, kterou nezapomeňte na okrajích přichytit, aby ve větru neuletěla.

​Zalijte jehličnany i kompost

Mrazivé počasí také vysušuje půdu. Zatímco v létě si snadno všimnete, které rostliny potřebují zalít, v zimě už to není tak jasné. Vysychání půdy ohrožuje hlavně jehličnany a stálezelené keře, které nemají kořeny moc hluboko. V promrzlé půdě nemůžou dobře najít vláhu. Měli byste se tedy držet pravidla, že při každém oteplení je dobré zahradu zkontrolovat a jehličnany a keře mírně zalít.

Při zálivce myslete i na kompost. V tom se sice v zimě procesy zpomalují, ale vyschnutí nebo promrznutí by ho mohlo lehce zničit.

​Začněte plánovat novou sezónu

Využijte klidnější část roku k tomu, abyste si rozvrhli práce v dalším roce. Chcete vyzkoušet nové plodiny? Nebo budete na zahradě něco stavět? Rozepište si podrobný plán na jednotlivé měsíce, ať víte, co vás čeká. Jako inspiraci můžete využít i nabídku v našem e-shopu. Ať už sháníte mulčovací textilie, zatravňovací dlaždice nebo materiál na zakrytí plotu, stačí pár kliknutí a máte objednáno.

Obaly Stastny