Usnadněte si sběr plodů na zahradě i v lese

 

Pěstujete ovoce nebo zeleninu ve velkém a hledáte způsoby, jak si usnadnit práci? Nebo jste vlastník lesní školky a řešíte, kde brát dostatek bukvic nebo žaludů na pěstování semenáčků? Máme pro vás tipy, jak si usnadnit práci a sklízet úrodu bez poškození.

Mulčovací textilie proto plevelu i hnilobě

Jednou z nejoblíbenějších pomůcek pro řadu zahrádkářů i komerčních pěstitelů jsou mulčovací textilie. Oceníte je hlavně na záhonech s jahodami, s dýněmi nebo s melouny. Textilie ochrání plody před hnilobou, které snadno podléhají, pokud leží na zemi. Navíc se vám jahody budou snadněji sbírat i po dešti, protože nebudou zbytečně od hlíny. Velkou výhodou mulčovacích textilií je i to, že zabraňují růstu plevele.

Česáčky na zahradu, do sadu brigádníci a technika

Na sklizeň ovocných stromů se jinak připraví zahrádkář a jinak majitel sadu. Na zahradu vám bude stačit česáček, kterým můžete postupně otrhávat jablka nebo hrušky podle toho, jak dozrávají. U sadů záleží na tom, na co se později ovoce použije. Pokud chcete ovoce prodávat k běžné spotřebě, budete muset česat jablka i hrušky ručně, protože jen tak je nepoškodíte. Zkušený česač zvládá pracovat oběma rukama, ať už stojí na žebříku, nebo otrhává ze země, takže sklizeň jde dost rychle. Je to docela náročná práce a pokud můžete, určitě při ní využijte brigádníky.

Pokud se bude ovoce dál zpracovávat, je na místě použít techniku a setřást ho ze stromů a sbírat až pak.

Do lesa speciální sítě

Zatímco ovocné stromy plodí skoro každý rok, u buků a dubů si lesníci musí počkat na semenné roky. A když nastanou, je potřeba žaludy a bukvice intenzivně sbírat. Dost často funguje spolupráce s místními školami a soutěže o nejlepšího sběrače. Nemusíte se ale spoléhat na dětskou iniciativu. Sběr bukvic i žaludů ulehčí speciální sítě, které se nainstalují pod stromy. Nejenže pochytají celou úrodu, ale hlavně se plody nedostanou do kontaktu s půdou a vyhnete se tak případným plísním. Sítě se dají s úspěchem použít i pod lískové keře.

Pokud sháníte mulčovací textilie nebo vás oslovily sítě na sběr žaludů a bukvic, navštivte náš e-shop a objednejte si vše z pohodlí domova.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny