Trápí vás na zahradě plevel? Víme, jak se ho jednoduše zbavit!

Taky každý rok svádíte marný boj s všudypřítomným plevelem? Vadí vám, že se objevuje mezi okrasnými květinami, zabírá prostor pro zeleninu a ničí zelený trávník? Máme pro vás tipy, jak se plevele na zahradě jednoduše zbavit.

​Posekat, vyrýpnout, postříkat?

Úplně nejjednododušším způsobem, jak zamezit šíření plevele, je posekat rostliny ještě před tím, než začnou kvést. Tohle se vám vyplatí hlavně u trávníků, které chcete mít blíž přírodnímu stavu, ale zároveň bez druhů, které si zabírají moc prostoru jen pro sebe.

K takovým druhům patří třeba turan, vysoká rostlina s bílými květy podobnými střapaté sedmikrásce, kterou rozhodně nechcete nechat vysemenit, protože se po pozemku šíří opravdu rychle.

Milovníci anglických trávníků mají tři možnosti. Buďto poctivě lopatkou vyrýpnout každou sedmikrásku a podobné plevely, nebo použít selektivní herbicid, který působí na všechny byliny kromě trav, anebo si říct, že pár sedmikrásek nebo smetánek jsou spíš ozdoba, než nevítaný vetřelec.

​Zbavte se plevele do posledního kořene

Zatímco na trávníku plevel často přehlédnete, na záhonech se zeleninou vám nejspíš bude vadit o něco víc. Prevencí výskytu plevelu je řádné porytí a odstranění všech nechtěných rostlin, včetně jejich kořenů. Nesnažte se je rozsekat na malé kousky, mohly by tam nějaké zbýt a z nich by pak plevel velice snadno obrazil.

Pokud se přece jen nějaký na čerstvě porytém pozemku objeví, pečlivě ho vytrhávejte, ideálně hned, jak si všimnete prvních lístečků. Používat chemii (herbicidy) na záhonech, kde si pěstujete zeleninu na jídlo, příliš nedoporučujeme.

​Mulčovací textilie zabrání růstu plevele

Pokud hledáte řešení, které vás nebude stát moc práce, nainstalujte na záhony netkané textilie. Jsou ideální nejen jako podklad pod mulčovací kůru, ale skvěle s nimi přikryjete třeba záhon s jahodami. Těm prostřihnete otvory v tkanině a zbytek necháte vcelku. Plevel tak nebude mít ani dost slunce, ani dost prostoru k růstu.

K mulčovacím textiliím se vám budou hodit i upevňovací kolíky. Ty, stejně jako řadu dalšího zboží vhodného k péči o zahradu, najdete na našem e-shopu.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny