Tipy na správné zazimování a ochranu vaší stavby

Začali jste letos se stavbou domu a jste zatím ve fázi hrubé stavby? Má cenu přes zimu pokračovat, nebo je lepší počkat na jaro? 

Sice už existuje řada materiálů, které se dají použít i v teplotách kolem nuly, ale pokud vás vyloženě netlačí čas, raději si dejte v zimě pauzu. Už jen z toho důvodu, že v zimě všechny procesy trvají déle, zdi déle schnou, déle trvá vytvrdnutí materiálů a může se vám to prodražit. Dočasné ukončení stavebních prací ale neznamená, že máte nechat staveniště tak, jak ho opustili poslední řemeslníci. Aby předchozí práce nepřišla nazmar, musíte stavbu řádně zazimovat. Jak na to a na co nezapomenout? 

Základy i střecha si zaslouží přikrýt 

Úplně nejjednodušší situaci máte tehdy, pokud se vám podařilo do konce listopadu zrealizovat kompletní funkční střechu. To znamená nejen mít nainstalovanou izolaci, ale hlavně položené tašky, a to včetně pečlivého obložení komína nebo střešních oken, a namontovaných okapů. Díky tomu vám do domu nepůjde vlhkost seshora a musíte jen zabezpečit okna a dveře. Jestli vám zatím okna nebo dveře chybí, můžete si provizorní zakrytí otvorů vyrobit i doma. Stačí na to dřevěné rámy, do kterých se dá geotextilie, a ty pak vsadíte do volných stavebních otvorů. Komplikovanější způsob zazimování potřebují krovy a střechy bez krytiny. Tady už budete potřebovat nepromokavou plachtu na zakrytí celé konstrukce. Podobně se můžete postarat i o základovou desku, beton je totiž v chladu a vlhku náchylný k praskání. 

Ochraňte staveniště před nevítanou návštěvou 

V zimě byste se taky měli více zaměřit na zabezpečení staveniště. V průběhu stavební sezóny se tam pořád někdo pohybuje, ať už řemeslníci, nebo tam pravidelně jezdíte na kontrolu. Při dočasném ukončení prací může opuštěná stavba lákat nezvané hosty. První krok prevence před zloději je uklidit veškerý nepoužitý materiál mimo dohled. Ať už jsou to střešní tašky, cihly nebo dokonce lešení, buď je dejte dovnitř, anebo ideálně odvezte do nějakého skladu. Jako druhý krok pak můžete kolem stavby natáhnout dočasný plot. V našem sortimentu najdete několik druhů plastových ochranných pletiv, která se dají použít. Záleží jen, zda dáte přednost méně nápadné zelené, nebo chcete výstražně oranžový plot. 

Přejeme vám, ať se zazimování podaří a na jaře můžete znovu začít s pracemi.

 

Obaly Stastny