Prorůstání trávy zabrání neviditelné obrubníky

Péče o zahradu zahrnuje nejen vysázení vhodných dřevin, osetí plochy travním semenem a vytvoření záhonků s trvalkami, ale také pravidelnou údržbu jednotlivých segmentů. Pokud je váš pozemek tvořený pouze jednolitou plochou trávy s pochozími dlaždicemi, máte vyhráno. Jestli jste si ale naplánovali, že vytvoříte různobarevnou mozaiku záhonů, ať už užitkových, nebo okrasných, počítejte s tím, že budete muset věnovat určitý čas pletí.

Dejte rostlinám jasné hranice

Zatímco vytrhávání rostlinek plevele zevnitř záhonů se nevyhnete, můžete aspoň zamezit nechtěnému šíření mimo vytyčenou plochu. Pozor si dejte třeba na bylinky – máta nebo meduňka moc rády okupují i sousední záhonky. Tráva se zase roztahuje i do cestiček nebo na okrasné záhony.

Abyste se tomu vyhnuli, je třeba každou plochu ohraničit stabilními obrubníky. Nejjednodušší, ale také nejméně trvanlivé, jsou nízké dřevěné plůtky z nařezané kulatiny, kterou jednoduše zatlučete kolem záhonu. Další variantou jsou betonové obrubníky, které ale potřebují pevný základ a s jejich instalací vám musí pomoci odborník.

Velmi výhodným řešením jsou proto plastové neviditelné obrubníky. Mají tvar písmene L, takže jsou dostatečně stabilní a kořínky rostoucích rostlin je nevyvrátí. Když je zakopete do dostatečné hloubky, zůstane na povrchu jen krátký lem, který během sezóny pokryjí okolo rostoucí květiny či tráva. O sekání trávy se nemusíte bát, plast je odolný a přejezdy v pohodě vydrží.

Na rovné kraje i složité křivky

V naší nabídce najdete dva typy neviditelných obrubníků. První je určený pro oddělení ploch s rovnými okraji, druhý můžete natvarovat přesně podle vašich představ. Vyrábí se v délkách od 60 do 100 cm a jednotlivé díly se dají velmi jednoduše spojit. Pro instalaci budete kromě zahradního náčiní potřebovat ještě upevňovací kolíky, ideální jsou 2 až 3 kolíky na jeden díl. Jakmile neviditelné obrubníky pořídíte, už nebudete muset řešit prorůstání rostlin na nechtěná místa.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny