Mulčování svědčí jahodám i okrasným keřům. Jak s ním začít?

 

Pokud máte novostavbu a k ní zahradu, nejspíš už jste pořizovali mulč ve formě drcené kůry, kačírku nebo drobného štěrku. Zahradní trendy totiž vedou právě k upravené zahradě, o kterou se díky zamulčování nemusíte příliš starat. Mulč, hlavně pokud ho máte v dostatečné vrstvě, zabrání růst plevelu, a tím vám ušetří spoustu práce. Mulčování je ale skvělé i pro užitkovou zahradu a ani nemusíte kupovat nic moc navíc. Jak na to?

​Nechte organickou hmotu v zahradě

Pokud každý podzim pečlivě shrabujete listí a trávu, abyste je následně pálili, připravujete svou zahradu o cenný zdroj živin. Tráva, listí a štěpka z ořezaných větví jsou skvělým základem pro domácí mulč. Inspirujte se v přírodě, kde zetlelé zbytky rostlin slouží další rok jako zdroj živin pro semenáčky.

Každá rostlina preferuje trochu jiný typ mulče. Zatímco borůvkám, vřesu nebo azalkám se bude dobře dařit ve vrstvě drobných zbytků kůry a větviček, jahody můžete obložit slámou nebo směsí trávy, listí a štěpky, samotná tráva je ideální pod ovocné stromy a keře.

Mulč se během roku rozkládá a pomáhá vytvářet novou a úrodnou zeminu. Navíc brání v růstu naprosté většině plevelů (mulčem proroste jen pýr a svlačec) a chrání povrch záhonu před vysycháním a udržuje v půdě vláhu.

​Mulčovací textilie – pomocník proti plevelu

Líbí se vám myšlenka záhonů bez plevelu, ale pravidelné doplňování organického mulče není nic pro vás? Vsaďte na mulčovací textilie. Ty totiž dokážou zabránit růstu plevelu stejně efektivně, jako několikacentimetrová vrstva slámy nebo kůry, jsou prodyšné a propouští vodu. Navíc brání hnití plodů, které může nastat, pokud plody leží na vlhké hlíně, nebo jejich ušpinění od bláta, takže vaše sklizeň jahod nebo cuket bude mnohem pohodlnější.

Jak je instalovat? Když si mulčovací textilie pořídíte u nás, můžete k nim rovnou přihodit i upevňovací kolíky. Pak stačí materiál jen napnout přes záhon a zabezpečit pomocí kolíků. V místech, kam chcete sázet plodiny, například jahody, vyříznete dostatečně velký otvor a sazenici umístíte do půdy. Je dobré udělat dva na sebe kolmé řezy, aby se otvor případně mohl rozšiřovat.

Mulčovací textilie slouží i jako podklad pro kačírek nebo štěrk, aby se nesmísil s půdou, a ze stejného důvodu ji můžete dát i na dno dětského pískoviště.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny