Máte rádi soukromí? Schovejte se za živý plot!

Patříte k lidem, kteří si na zahradě chtějí v klidu odpočinout? Jenže jak to udělat, když bydlíte v satelitu a z každé strany máte zvědavé sousedy. Klid vám nezaručí ani samostatně stojící domek, tam zase můžete být na očích všem kolemjdoucím, cyklistům a pejskařům. Řešením je znemožnit jim výhled. Nemusíte stavět vysoké zdi, stačí vysázet pořádně hustý živý plot.

​Túje, nebo na zázračný plot z turkestánského brestu?

Na živé ploty se hodí listnaté i jehličnaté dřeviny. Záleží na tom, co vlastně očekáváte a jak moc se chcete o živý plot starat.

Nejmíň péče potřebují túje. Sice rostou o něco pomaleji, ale zachovávají si svůj tvar, nepotřebují příliš vláhy a jsou dost husté. Pokud máte na zahradě hodně místa, je dobré sázet túje ve dvou řadách. Jedinou nevýhodou je to, že pokud se rozhodnete túje pokácet a vysadit na jejich místě něco jiného, bude vás to stát dost práce zbavit se všech kořenů, které jsou u tújí opravdu hluboko.

Pokud chcete na zahradu spíš naše domácí druhy, můžete na živý plot použít i smrk nebo jedli. Ty už musíte pravidelně zastřihávat, ale díky tomu dost zhoustnou a vytvoří opravdu neprostupnou stěnu.

Druhou možností jsou listnaté dřeviny. Během roku několikrát změní vzhled a můžete tak celou zahradu ladit barevně podle sezóny. Na živý plot zkuste použít třeba ptačí zob nebo hlohyni, které nejenom dobře vypadají, ale také přilákají ptáky. I z těchto dvou keřů můžete pravidelným zmlazováním vytvořit velmi hustý živý plot. Pokud vám vadí, že je z nich na podzim hodně listí, vysázejte kolem pozemku habry. Těm sice na podzim listy zežloutnou a zhnědnou, ale opadávají až těsně před začátkem jara, kdy už jsou nasazené nové listy. Vyhnete se tak zimnímu období s nevzhlednými holými keři a rozložíte si úklid uschlých listů na zahradě na dvě kratší období – během podzimu a brzkého jara.

Hitem posledních let je tzv. zázračný plot z turkestánského brestu - jinak též zvaného jilm sibiřský. Tento rychle rostoucí opadavý keř velmi dobře snáší řez a můžete ho také snadno libovolně tvarovat. Má sice trošku vyšší nároky na vláhu, na což je zejména ze začátku dobré se připravit, ale jinak je celkem nenáročný.

​Soukromí snadno a rychle – použijte stínící tkaniny

Živé ploty jsou na pohled velmi krásné, ale pár let trvá, než dorostou do vhodné výšky. Pokud chcete mít od zvědavých očí klid hned od začátku, oploťte pozemek a nainstalujte stínící tkaniny. V naší nabídce jsou tkaniny se zastíněním 60-90%, v černé i tmavě zelené barvě. Projděte si kategorii Tkaniny a pletiva pro oplocení pozemku a určitě najdete rozměr i barvu přesně podle vašich požadavků.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny