Krásný trávník i u novostavby? Víme, jak na to!

Stavíte dům nebo kupujete novostavbu a chtěli byste na zbytku pozemku mít trávník, protože vám vyhovuje jeho jednoduchá údržba? Poradíme vám, jak na to!

Příprava terénu je základ

Při stavbě domu chcete mít všechno pokud možno co nejrychleji hotové a moc neřešíte, kudy jezdí stavební technika, kde zůstávají kusy cihel a další nepořádek. Ale jakmile vše skončí, zjistíte, že máte krásný dům, ale kolem něj jen udusanou hlínu se zbytky stavebního materiálu, které můžou být sice malé rozměrem, ale stejně to není prostředí, kde by rostl trávník.

Prvním krokem k rekultivaci pozemku je pečlivý úklid. Vysbírejte veškeré úlomky cihel, štěrk a další drobný materiál. Kdyby tam zůstal, bude se při deštích voda vsakovat nerovnoměrně a v určitých místech by pak trávník byl chudší, než jinde. Poté byste měli pozemek lehce porýt a zarovnat, aby se vám později dobře sekal.

Ideální je navézt ještě 10-20 cm kvalitní oranice a srovnat ji hráběmi. Pokud jste v rámci stavebních prací nějakou hlínu nechali vybagrovat, teď je přesně správný čas ji použít, nezapomeňte ale zlikvidovat všechny rostlinky plevelů včetně kořínků. Na první setí se hodí plochu i lehce pohnojit.

Podpořte trávník zálivkou

Po přípravě půdy se můžete pustit do setí. Osivo zvolte podle toho, k čemu má trávník sloužit, jestli to bude jen místo pro odpočinek, nebo tam děti budou hrát fotbal. Nezapomeňte osetou plochu zválcovat nebo aspoň zadupat, aby se semínka dobře uchytila. První týdny trávník často zalévejte.

Aby trávník zůstal tam, kde má

Když už jste si přesně vyměřili, kde trávník bude končit, asi by vás nepotěšilo jeho rozrůstání. Zvlášť tehdy, pokud trávník navazuje na okrasné záhony. Jednoduchým řešením, jak nově založený trávník udržet ve vytyčených hranicích, jsou neviditelné plastové obrubníky. Jsou dost pevné, aby zabránily prorůstání trávy ven, a pokud je navíc uchytíte upevňovacími kolíky, tak zůstanou na svém místě po mnoho let. V našem e-shopu najdete neviditelné obrubníky vhodné pro rovné okraje i záhony ve tvaru kruhu. Jejich instalaci zvládnete lehce sami.

I příjezdová cesta může být zelená

Když už udržujete kolem celého domu krásný trávník, bylo by škoda zelenou plochu rozbít nevzhlednou betonovou cestu. Pro příjezdové cesty nebo parkovací stání se skvěle hodí zatravňovací dlaždice. Mají hned několik výhod – pod vzrostlou trávou nejsou skoro vidět, nerozpalují se a nevysušují okolí.

Pokud hledáte jakýkoliv další materiál pro vaši zahradu, prohlédněte si náš e-shop a vyberte si, co potřebujete.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny