Jaro na zahradě: ochraňte záhony před škůdci, plevelem i mrazíky

Máte za sebou první jarní práce na zahradě? Oseli jste záhony a teď chodíte každý den kontrolovat, jestli už se objevují první rostlinky? Určitě by bylo škoda, kdyby vaše práce přišla nazmar kvůli nepřízni počasí, škůdcům nebo rychle rostoucímu plevelu. Máme pro vás tipy, jak se těmto nezvaným hostům vyhnout.

Bílá netkaná textilie: udrží teplo, odradí škůdce

Inspirujte se u profesionálním pěstitelů! Ti nedají dopustit na bílou netkanou textilii, kterou používají na zakrytí záhonů. Je prodyšná, dobře propouští sluneční paprsky i déšť. Je také velmi lehká a většina rostlin ji dokáže zvednout, takže jim nebrání v růstu. Můžete ji proto nechat ležet na záhoně a zabezpečit kolíky nebo prknem, anebo zvednout obručemi a vytvořit tak nad záhonem tunel.

Nejdůležitější funkcí bílé netkané textilie je ochrana proti mrazu. Raná zelenina, jako jsou ředkvičky, mrkev nebo kedlubny, se seje už na konci března, a dubnové počasí je známé svou nestálostí, kdy sice už často svítí slunce, ale občas může ještě i lehce sněžit. Netkaná textilie zvyšuje na záhonu teplotu až o 5° C, takže se nemusíte bát, že by mladé rostlinky zmrzly. Navíc zabraňuje vysychání půdy a zelenina má tak ty nejlepší podmínky pro růst.

Bílou netkanou textilii můžete použít i na ochranu rajčat v květnu, kdy hrozí nízké teploty. Sazenice se obalí do “rukávů”, ale musíte dávat pozor, abyste nepoškodili lístky.

Netkanou textilii si oblíbili i pěstitelé česneku, kteří na jaře bojují s hmyzím škůdcem houbomilkou a zakrytí záhonů proti ní velmi pomáhá. U ředkviček zase zabráníte náletům dřepčíků a saláty ochráníte netkanou textilií před bělásky, kteří by jinak na ně nakladli vajíčka. Jakmile pomine riziko mrazů nebo jiného poškození, textilie se ze záhonu odstraňuje. Pokud ale hrozí větší nálety škůdců, může se textilie na některých plodinách ponechat po celou sezonu. Výjimkou je jen období kvetení, kdy musí u některých rostlin dojít k opylení hmyzem.

Černá netkaná textilie: ideální proti plevelům

Kromě bílé netkané textilie je dobrou pomůckou zahradníků i její černá varianta. Tu můžete najít taky pod názvem mulčovací textilie. Je těžší a nejčastěji se používá na záhony, kde se chcete vyhnout častému pletí. Dobrým příkladem jsou třeba jahodníky. Černá textilie se natáhne na záhon, zabezpečí kolíky a pak v ní vyříznete otvory, do kterých vkládáte jednotlivé sazenice. Černá barva tkaniny zabraňuje pronikání světla, takže plevel nemůže růst.

Přírodní varianty ochrany záhonů - mulčování trávou a štěpkou

Pokud byste chtěli jít spíš přírodní cestou ochrany záhonů proti mrazu, plevelu a vysychání, můžete vyzkoušet mulčování. Ideální mulč je čerstvě posekaná tráva anebo dřevní štěpka, kterou si vyrobíte na jaře při prořezávání stromů. Na záhony, které chcete chránit, nasypete aspoň 8 cm vysokou vrstvu mulče. Ten se postupně rozkládá, dodává půdě živiny a zároveň udržuje vlhkost. Tato varianta je ale trochu náročnější na čas, protože mulč je potřeba pravidelně doplňovat.

Rozhodli jste se vyzkoušet přikrytí záhonů textiliemi? Vyberte si v našem e-shopu tu správnou velikost!

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny