Housenky nebo dřepčíci? Jak poznat a účinně zlikvidovat zahradní škůdce?

Stalo se vám, že jste přišli na zahradu a místo krásných salátů jste našli jen napůl okousané hlávky? Asi se na zahradě přemnožily housenky bělásků. Anebo to byli plzáci? Abyste se dokázali účinně bránit, musíte umět rozpoznat, kteří škůdci se na vaší zahradě zrovna vyskytují. Máme pro vás seznam nejčastějších druhů a hlavně osvědčené tipy, jak se škůdců na zahradě zbavit.

​Záhony košťálovin – ráj housenek a dřepčíků

Saláty, ředkvičky nebo pekingské zelí lákají hned několik druhů škůdců. První jsou dřepčíci, malí černí broučci, které nemáte šanci chytit, protože rychle skáčou. Prožírají listy mladých zelenin a jejich larvy poškozují kořínky rostlin.

Dalším milovníkem salátů jsou housenky běláska. Snadno je rozpoznáte podle zelenožlutého zbarvení a černých teček na hřbetě. Narozdíl od dřepčíků ničí celé listy a nechávají jen žilnatinu, takže zasažená rostlina rychle hyne.

Dobrá zpráva ale je, že před dřepčíky i housenkami běláska můžete záhony velmi jednoduše ochránit. Stačí použít bílou netkanou textilii, která je prodyšná, propouští sluneční svit a je dostatečně lehká na to, aby rostlinám nebránila v růstu. Zároveň zabraňuje škůdcům naklást vajíčka na listy. Pro ochranu před dřepčíky zakryjte rostliny hned zjara, proti běláskům to stačí až v intervalu červen-září.

​Neúnavní plzáci jsou postrachem zahrádkářů

Ukousané listy zeleniny můžou být také dílem velmi neoblíbeného plzáka španělského. Je to hnědý slimák, který u nás není původní, ale o to víc a rychleji se množí a rozšiřuje. Dokáže spořádat obrovské množství potravy a zničit během pár dní celou úrodu.

Likvidace plzáků závisí na tom, kolik jich na zahradě máte. Pokud se objeví jen pár jedinců po dešti, můžete je vysbírat a utopit v kbelíku s horkou vodou. Když už se rozmnožili, nezbývá, než naklást pasti. Naštěstí se obejdete bez chemie, stačí vám nějaká vyšší a hlubší nádoba s pivem. Plzáci jeho vůni nemůžou odolat. Jak jednou spadnou dolů, alkohol je omámí a už se nedokážou dostat nahoru. Poslední možností je pořídit si kachny indické běžce. Ty dokážou vysbírat i nejmenší slimáky.

​Kdo si pochutnává na třešních?

Rozkousnout třešni a najít uvnitř malého bílého červíka není nic příjemného, ale taky nic neobvyklého. Pokud se s tímto problémem potýkáte právě na vaší zahradě, usadila se vám tam vrtule třešňová. Je to hmyz, který klade vajíčka právě do třešní. Jediné, co na ni platí, je včasný postřik a taky důsledné sbírání popadaných plodů, ze kterých by se v případě dokončení cyklu hmyzu vylíhly další vrtule.

​Co se líhne z kompostu?

Našli jste při přehazování kompostu velké bílé larvy? Možná jste narazili na dalšího škůdce. Takovéto larvy totiž mívá chroust, který při přemnožení může škodit ovocným stromům okusováním listů. Larvy chroustů pro změnu ožírají kořínky rostlin. V kompostu se ale vyskytují i larvy zlatohlávka, nádherného brouka, který je úplně neškodný, nebo dokonce larvy roháče, který je chráněný. Tady vám pomůže jen zkušenost. Stačí se v letní sezóně dívat, co za brouky létá po zahradě. Roháče si nespletete a zlatohlávek je výrazně zelený, zatímco chroust je hnědý. Pokud uvidíte na zahradě víc chroustů pohromadě, vyplatí se larvy v kompostu zlikvidovat.

​Zdeformované listy stromů ukazují na mšice

Mšice patří mezi savý hmyz a poškozují listy stromů, keřů i bylin. Zdeformované výhony pak musíte odstranit, aby se mšice nešířily ještě dál. Krom deformit jsou navíc listy ještě oslabené a mohou podlehnout houbám nebo plísním.

Nejúčinnější metodou likvidace mšic je chemický postřik, jenže v případě ovocných stromů není příliš vhodný. Vsaďte spíš na přírodní cesty, můžete vyzkoušet výluh z tabákových nebo rajčatových listů. Další možností je osázet zahradu lichořeřišnicí, saturejkou nebo pažitkou, která mšice odpuzuje. Vyjděte vstříc i predátorům (slunéčka a škvoři) tím, že jim na zahradě postavíte hmyzí domeček.

Škůdců na zahradě je ještě celá řada, ale toto jsou ti nejběžnější, se kterými se setkáte. Abyste ochránili zahradu, je potřeba pečlivě kontrolovat listy rostlin a ve správnou dobu aplikovat postřiky. Pak už si můžete užívat všeho, co na zahradě vyroste.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny