Geotextilie: víte, které se dají využít na stavbě?

Pokud jste někdy plánovali stavbu nebo rekonstrukci, jistě jste se s pojmem geotextilie už setkali. Ale víte přesně, který typ na co využít? A jaké další materiály se dají s geotextiliemi kombinovat? Pokud si nejste jistí a chcete se o tomto stavebním materiálu dozvědět více, jste na správném místě. Máme pro vás stručný přehled geotextilií vhodných na stavbu, ale i dalších materiálů, které se používají společně s geotextiliemi.

Geotextilie – pro zahrádkáře i na zelenou střechu

Netkané textilie, nebo také geotextilie se často využívají nejen ve stavebnictví, ale i v zemědělství a usnadňují si s nimi práci i hobby zahrádkáři. Co vlastně geotextilie jsou?

Je to lehký a poměrně odolný materiál, na omak něco mezi látkou a papírem, vyrobený z nekonečných vláken polyethylenu (PET), polypropylenu (PP) nebo polyesteru (PES). Seženete je v bílé, černé a šedé barvě. Slouží nejčastěji k ochraně a oddělení materiálů různé povahy. Geotextilie mají různou gramáž a pro stavební účely se dívejte po těch, které mají víc jak 100 g/m2.

Nižší gramáže textilií (okolo 150 g/m2) jsou ideální do míst, kde potřebujete vytvořit separační vrstvu s dobrou propustností pro vodu. Takto se využívají například v drenážních systémech kolem domu anebo při konstrukci zelené střechy pro oddělení hydroakumulační a drenážní vrstvy od speciálního substrátu.Pozor ale, pokud potřebujete vytvořit ochrannou vrstvu mezi původní střechou a novou zelenou střechou, použijte geotextilii s vyšší gramáží, která je odolnější.

Vyšší gramáž geotextilií – pro základy domu

Pokládání základů vyžaduje geotextilii s vyšší gramáží. Bude totiž sloužit k oddělení drenážní vrstvy štěrku a izolaci základů od okolního terénu, a proto musí být odolnější. Hydroizolaci si pojistěte i nopovou fólií. To je plastová fólie s průlisy ve tvaru nopků, která má za úkol oddělit zeď od zeminy. Tuto fólii pak obalíte geotextilií, která ji ochrání před případným znečištění, a dávejte pozor na správnou instalaci nopové fólie na zeď. Hydroizolaci nepodceňujte, ať zbytečně za pár let neřešíte navlhlé zdi a neustupující plíseň.

Ideální prvek pro zpevnění cest k domu

Geotextilie se ukazují jako nezbytný prvek nejen při samotné stavbě, ale také při zajištění pevnosti a stability přístupových cest, nejčastěji těch vysypaných štěrkem. Geotextilie, umístěná mezi původním podkladem a vrstvou štěrku, poskytuje dodatečnou stabilitu a odolnost, zabraňuje vnikání plevelu a zároveň umožňuje správnou drenáž, čímž se minimalizuje nebezpečí vzniku kaluže a zlepšuje se obecná bezpečnost pohybu.

Geotextilie využijete i při pokládání zámkové dlažby jako podkladový materiál, abyste vyrovnali povrch půdy. Geotextilie dokáže také efektivně rozložit zatížení a minimalizovat deformace a pohyby pod dlažbou, a tím přispívá k zachování pevnosti a stability chodníku.

Potřebujete rychle sehnat větší množství geotextilií? Nebo plánujete stavbu a chcete se zásobit dopředu? Objednejte vše na našem e-shopu, v kategorii Geotextilie. 

 

Obaly Stastny