Drenáž okolo domu – účinná ochrana proti vlhkosti

Velkým problémem u mnoha staveb bývá přílišná vlhkost v jejich okolí. Je vám tato tématika důvěrně známá? Nespoléhejte se jen na ničení plísně a vysušování zdí. Trvalý výsledek vám přinese vhodně vybudovaný drenážní systém.

Teoretická příprava je základ

Prvním krokem, který byste při plánování zbudování drenáže měli udělat, je zaměřit se na hydrogeologii pozemku. Bez řádného průzkumu se může stát, že drenáž okolo domu nebude fungovat, protože vámi zvolený postup a instalace je díky složení podloží neúčinná.

U novostaveb už se nyní průzkum provádí automaticky, protože každý dům musí být vybavený vsakovacím místem. Jeho umístění se řídí sklonem terénu a vlastnostmi půdy.

Hydrogeolog na vašem pozemku provede několik sond a zjistí, jak půda zadržuje vodu a kudy při deštích voda odtéká. Vy už se pak zaměříte jen na samotnou instalaci drenáže okolo domu.

Instalace drenáže není žádná věda

Základem drenážního systému jsou perforované trubky, do kterých se sbírá voda z okolí. Ty se instalují do výkopu, který provedete okolo základů domu. Aby se stěny výkopu nebortily, je dobré použít geotextilii s vyšší gramáží, kterou vystelete výkop na dně a stěně protilehlé k domu.

K hydroizolaci domu výrazně přispěje i instalace nopové fólie, a to nopky směrem ke stěně. Struktura nopků zajistí proudění vzduchu kolem stěny stavby a tím přispívá k jejímu vysychání. Aby ale bylo vše funkční, nezapomeňte nopovou fólii řádně upevnit a zakončit nahoře lištou, která zabrání pronikání deště nebo nečistot mezi fólii a stěnu domu.

Jakmile máte takto vystlané stěny výkopu, můžete začít pokládat drenáž. Drenážní trubku obalte jemnou geotextilií, která zabrání zanášení vnitřku nečistotami z okolí. Umístěte ji na vrstvu štěrkopísku, kterým ji také zasypete. Dávejte pozor, ať vytvoříte dostatečný sklon, aby voda mohla odtékat do zvoleného místa vsaku.

Po instalaci trubek záleží další postup na tom, zda máte novostavbu, nebo starší dům. U novostaveb už vás čeká jen naházet zpět zeminu a máte hotovo. V případě starých domů, a hlavně tehdy, pokud jste předtím museli provést podřezání zdiva, nechte výkop aspoň rok otevřený, aby zdi mohly vysychat. Jinak hrozí, že veškerá vaše práce byla zbytečná.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny