Čím se vybavit při stavbě či rekonstrukci domu?

Stavíte či rekonstruujete? Víte, co vše nakoupit? Kromě samotných cihel, betonových tvárnic a spojovacího materiálu musíte myslet i na to, jak vznikající stavbu ochránit před vlhkem, izolovat jednotlivé vrstvy a postarat se o bezpečnost kolemjdoucích. Abyste se v problematice lépe zorientovali, připravili jsme pro vás tipy na důležité materiály pro stavby a rekonstrukce a pár vychytávek, které ochrání váš pozemek.

Ochranu základů oceníte hlavně po pár letech

Při stavbě nového domu musíte samozřejmě brát v úvahu podloží vašeho pozemku. I proto by měl být nedílnou součástí příprav geologický průzkum terénu. Statik pak může vše dobře navrhnout.

Aby ale jeho práce nepřišla nazmar, je potřeba postarat se o řádnou izolaci základů. I sebelépe navržená konstrukce totiž nezvládne odolávat pomalému, ale vytrvalému působení vlhkosti. Pokud se chcete vyhnout nežádoucímu proskakování vody, izolujte zvenku základy speciální nopovou fólií.

Dále budete potřebovat netkané geotextilie. Ty se používají jak při stavbě drenáže okolo domu, tak při separaci materiálů, které na sebe vzájemně reagují (například hydroizolace a tepelná izolace).

Upravte pozemek pro vjezd aut

Během celé stavby budete potřebovat často vjíždět na pozemek s většími nákladními auty, popojíždět nebo parkovat poblíž. Tím samozřejmě může dojít k ničení terénu. Při deštích se pozemek může rozbahnit a tím se celá situace ještě zkomplikuje.

Ideální řešení je instalace zatravňovacích dlaždic, které terén dostatečně zpevní. Při výběru si ale dejte pozor, abyste vybrali ty ze silnějšího materiálu, jinak se pojezdy těžších aut rozlámou. Na zatravňovací dlaždice můžete umístit také parkovací značky a tím jasně vymezit místa vhodná na odstavení techniky.

Na nebezpečí upozorní plastové pletivo

Poslední věc, na kterou byste neměli zapomenout, je dostatečně jasné ohraničení místa stavby. K tomu poslouží plastové pletivo. Pokud vám jde pouze o vytyčení hranic pozemku, postačí jemnější pletivo v zelené barvě. V případě, že se jedná o nebezpečný úsek, použijte pletivo oranžové, které je dobře viditelné i z dálky.

Veškeré zmíněné materiály na stavbu a rekonstrukci zakoupíte v našem e-shopu. Pokud potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat.

Krásné vlněné plédy Obaly Stastny