Konec února a začátkem března se zahrada pomalu začíná probouzet k životu. Je proto nejvyšší čas naplánovat si činnosti, které byste měli na zahradě udělat, než začne všechno rašit. Tuto dobu můžete využít i pro práce, které jste nestihli před příchodem zimy. Chcete vědět, co určitě nevynechat?
Stromy se postupně začínají probouzet, takže s prořezáním moc neotálejte. U ovocných stromů odstraňte všechny větvičky, které se kříží, rostou příliš dovnitř koruny, nebo vypadají po zimě nezdravě.
Po ořezu nezapomeňte stromy ošetřit štěpařským voskem nebo sadařským balzámem, aby se řezná plocha hezky zatáhla a nešli na ni škůdci. Pokud máte na zahradě angrešty nebo rybíz, věnujte péči i jim.
Na začátku jara je dobré také prořezat živý plot. Díky tomuto zásahu mu jednak vrátíte tvar, ale hlavně dosáhnete toho, že bude hustší. Výhoda je, že přes něj bude hůř vidět a zároveň tak připravíte vhodné místo pro hnízda ptáků. Ty ze zahrady určitě nevyhánějte, jsou to dobří pomocníci při boji proti škůdcům.
Zatímco stromy jsou po ořezu víceméně bezúdržbové, o záhony se musíte starat po celou vegetační sezónu.
Jakmile sleze sníh, půdu pořádně poryjte, rozbijte velké hroudy a celý záhon nakypřete. Pokud jste před zimou založili kompost, teď je ta nejlepší doba na jeho kontrolu a využití materiálu pro hnojení. Ideální je vzít humus zprostřed kompostu a zbytek přeházet tak, aby se nerozložený bioodpad dostal dovnitř a mohl být zpracován. Humus pak můžete zarýt do záhonu.
První teplé dny vybízí nejen k přípravným pracem, ale i k setí. Jako první můžete zasít špenát a kořenovou zeleninu, kterým nevadí, když by náhodou ještě napadl sníh nebo byl mráz.
Pokud chcete mít jistotu, že je váš záhon chráněný před nepřízní počasí, pořiďte si textilie pro ochranu rostlin před mrazem. Jsou bílé a lehké, nainstalujete je snadno pomocí upevňovacích kolíků, nebo okraje zahrnete hlínou. Pokud byste spíš chtěli, aby se záhony rychle zahřívaly, pokryjte je černou lehkou agrotextilií.
Neměli byste zapomínat ani na péči o trávník. Po zimě může být plný suchých stébel a prorůstajícího mechu. Ideálním pomocníkem pro tyto situace jsou nejen hrábě, ale i vertikutátor, kterým trávník krásně provzdušníte. Se sekáním počkejte až na duben, aby byla stébla trávy vysoká aspoň 10 cm.
Krásnou zahradu dělají samozřejmě i opečovávané okrasné záhony. Pečlivě ostříhejte všechny uschlé šlahouny, dejte tvar trsům okrasných trav a zkontrolujte, jestli u některých rostlin vlivem mrazu nevylezly cibulky z hlíny.
A na závěr, práci si nechte na slunné dny, ať to není jen dřina, ale příjemný relax po zimě.