Ať už máte zahradu užitkovou, nebo spíš okrasnou, je dobré si na podzim vyhradit dost času na úklid a přípravu pozemku na zimu. Nejenže tím rostliny ochráníte před mrazem, ale ušetříte si i čas a energii v jarním období. Co všechno byste měli stihnout, než udeří první mrazíky?
Jahody jsou jednou z nejoblíbenějších zahradních plodin a mají schopnost se hodně rychle šířit pomocí odnoží. To je dobré v přírodě, ale na zahradě se pak často dostávají mimo vyhrazený prostor a zbytečně ubírají živiny mateřské rostlině.
Proto je na podzim zlikvidujte, případně přesaďte někam úplně mimo. Pokud používáte pod jahody černou mulčovací textilii, zkontrolujte, v jakém je stavu, zda ji moc neponičily srážky nebo prudké slunce v létě.
Záhony, na kterých už žádné plodiny nejsou, nebo jste na ně vyseli zelené hnojení, musíte před zimou řádně vyplet a malé rostlinky určené k hnojení zarýt do půdy. Určitě se nesnažte jít hodně do hloubky, půda by byla zbytečně obnažená a mohla by promrznout. Ideální je tak 10 cm, tak budou mít zaryté rostliny příležitost se rychle rozložit. Z plodin můžete na zahradě nechat polníček nebo mangold, které dobře snáší chlad a zajistí vám vitamíny i v půlce prosince.
Podzim je také nejlepší čas na obnovu okrasných záhonů s cibulovinami. Pokud sázíte narcisy nebo tulipány, klidně dejte cibulky blízko vedle sebe, protože tyto květiny lépe vyniknou v trsech, než samostatně, na rozdíl třeba od hyacintů. Záhony s trvalkami stačí zbavit uschlých květů, měly by přežít zimu bez větších potíží.
Pokud jste začátek podzimu využili pro sadbu nových stromků, asi by vás nepotěšilo, kdyby je poničil mráz. Ideální ochranou jsou bílé netkané textilie, kterými obalíte celou korunu i kmínek. Využijete je i na kmeny starších stromů, ve kterých se při slunečných dnech může rozproudit míza a následný mráz by tak poškodil pletivo uvnitř kmene.
Důležitou součástí zazimování zahrady je příprava trávníku. Aby zůstal i na jaře krásně hustý, posekejte ho na délku cca 5 cm. To stačí, aby nepromrzl, ale zároveň stébla nebudou vytvářet polehávající vrstvu, pod kterou by mohlo dojít k hnití nebo rozvoji mechu. Posekanou trávu můžete dát do kompostu a připravit si tak na jaro základ kvalitní půdy plné živin.
Jako poslední proveďte vertikutaci trávníku. Díky ní se zbavíte zbytků uschlé trávy i mechu. Navíc také provzdušníte půdu a umožníte, aby se do ní lépe vsakovaly srážky.
Pokud náhodou nemáte některé z potřebných textilií, stačí přejít do nabídky našeho e-shopu a vybrat si.